Ibišek - léčivá a okrasná rostlina
Ibišek je perfektní okrasnou květinou, která dokáže dodat tropický středomořský nádech každému prostoru, v němž bude vystavena či pěstována. Krom toho, že se jedná o velmi okázalou a barevnou rostlinu, kterou nelze jen tak přehlédnout, tak je tu ještě jeden aspekt, díky kterému se keř ibišku řadí k jedněm z nejvyhledávanějších ve své kategorii - z výtažků z ibišku se totiž vyrábějí nápoje, jež nabízejí léčivé účinky.
Konkrétně léčivě čaje z ibišku vynikají svými antioxidačními a stimulačními účinky, a to zejména na játra a ledviny. Dále rovněž velmi pomáhají s trávením. Výhodou ibišku rostoucího na stálezeleném keři, který může dosáhnout výšky až pěti metrů, pokud je vysazen na zahradě, a dva metry v květináči, je dále i jeho nenáročnost na pěstování - vypěstovat jej dokáže i začínající zahradník. Stejně tak nevyžaduje žádnou náročnou péči - i při minimální péči vám hezky pokvete od poloviny jara až do začátku podzimu.
Pěstování ibišku
Vzhledem ke svému pravděpodobně africkému původu vyžaduje ibišek teplé klima, které by ani v chladnějších dnech nemělo klesat pod hodnoty mezi 14 a 18 stupni. Základem pěstování ibišku je tedy to, že musí být nonstop umístěn v bezpečí před chladem a mrazem - v českých podmínkách jde tedy o rostlinu, jež je určena primárně k domácímu pěstování či pěstování ve sklenících. Ibišek ideálně pěstujte na dobře osvětleném místě s trochou přímého slunečního záření v časných ranních hodinách.
Důležité je rovněž hojné a pravidelné zavlažování ibišku během léta, tedy doby jeho rozkvětu - půda s ibiškem by měla být vlhká, nikdy ne ale podmáčená, zajistěte tedy dostatečnou drenáž. Pokud se pěstuje uvnitř, měly by se jeho listy pravidelně rosit. Naopak v zimních měsících se ibišek obejde prakticky bez vody. Na jaře je potřeba přidat k ibišku pozvolna se uvolňující granulované hnojivo a v době rozkvětu ibišek každých čtrnáct dní přihnojovat.
Jak se starat o ibišek?
Aby mohl ibišek kvést opravdu velkolepě, tak je potřeba tuto rostlinu na jaře seříznout. Začněte seříznutím výhonků a odrostů z předchozího roku, abyste ibišku zachovali jeho atraktivní keřovitý tvar. Následně odstraňte všechny odumřelé, poškozené nebo zplstnatělé větve. Nakonec ještě seřízněte staré stonky, abyste ibišku ulevili a pomohli mu lépe “dýchat”.
Stejně tak dejte pozor na škůdce. Tato rostlina je citlivá především na mšice a svilušky, před nimiž ji je potřeba chemicky chránit. Pokud zpozorujete, že vám na ibišku žloutnou listy, tak je to pravděpodobně způsobeno přelitím vodou nebo naopak nedostatkem živin. Pakliže si začnete všímat, že ibišek shazuje své listy ještě před jejich rozkvetením, tak to zas může být způsobené chladem nebo příliš suchým prostředím.
Team KvětinyExpres.cz