KYTICE ZE SUŠENÝCH BYLIN - VOŇAVÁ KRÁSA
Snad každý člověk si přeje ve svém domově vytvořit co nejpříjemnější prostředí, které poskytne podmínky pro harmonický a šťastný život. Důležitým prvkem přispívajícím k tomuto je doladění interiérů rostlinami a kyticemi, jsou pohlazením pro duši i tělo a navozují příjemnou atmosféru. Poněkud sterilně a neživotně působí umělé květiny, dají se sice dobře udržovat v pořádku jednoduchým prachu z nich, ale to je tak jejich jediná výhoda. Dobrou volbou jsou pro tyto účely kytice vytvořené ze sušených bylin, jsou originální, voňavé a vydrží ve vázách po celý rok. pokud použijeme byliny jako například levanduli, oregáno nebo tymián, budou svou vůní a léčivými účinky dezinfikovat vzduch a odpuzovat nevítaný hmyz. Působivost těchto kytic oceníte mnohokrát denně, kdykoli projdete kolem nich, budete cítit jejich nádhernou vůni.
VÝROBA BYLINKOVÉ KYTICE
Při vytvoření bylinkové kytice je klíčový správný výběr materiálu, volíme květiny, které mají květy vhodné na sušení a ladí spolu barevně. Je třeba zvolit jednu nebo dvě byliny, z kterých pak vytvoříme základní kostru. Při vazbě můžeme volit z několika typů kytic, může být kulatá, pohledově dokonalá ze všech stran, nebo vázaná od nejvyšších po nejnižší bylinky, tyto je třeba v interieru vhodně naaranžovat na pohled z jedné strany. Někomu může také vyhovovat styl zarovnání všech květin do jedné roviny, ale to už není tak efektní. Na základ takových kytic jsou velmi vhodné velké květy žlutého řebříčku (Achillea filipendulina), i po usušení zůstávají velké a skvěle vytvoří základ takové vazby. Vhodné jsou také zářivé žluté květy zlatobýlu, bíle kvetoucí řebříček lékařský, květy růží, nejlépe drobnokvětých, slaměnek, fantazii se meze nekladou.Tuto základní kostru pak dotváříme dalšími bylinami, každá taková kytice by měla obsahovat levanduli, její vůně je opravdu neodolatelná a navíc má uklidňující a antiseptické účinky.
K dalším vhodným bylinkám patří oregáno, máta, tymián, mateřídouška, kontryhel, šanta kočičí, šalvěj lékařská. K těmto rostlinám můžeme přidat některé typy letniček a trvalek, ne všechny jde ovšem sušit. Velmi efektní jsou květy cíniií, letniček kvetoucích nádhernými pastelovými barvami, výborně barevně kytici doplní, nezapomeňme ovšem, že při sušení květy vyschnou a je třeba pro dosažení výsledného efektu použít větší množství stvolů. Můžeme požít i velkokvěté růžové květy rozchodníků, afrikánů, měsíčku lékařského, květy rudbekií. Je velmi efektní doplnit celou vázanou kompozici travinami, stvoly obilovin nebo semenáčky černuchy seté, jejich efektní měchýřkovitý tvar zajistí patřičný efekt. Semena z ní ale napřed vyklepejte, pak by mohly z kytice vypadávat při aranžování. Dobrý tip: odstraňte z rostlin napřed listy, pokud je tam necháme, budou se po uschnutí drolit a dělat nepořádek.
POSLOUPNOST KVETENÍ BYLIN
Kvůli stále častěji měnícím se klimatickým podmínkám i rostliny mohou kvést pokaždé v trochu jiném období, takže musíme pamatovat na to, abychom každý druh usušili v době jeho kvetení a postupně podle nakvétání připravovali kytice z jednotlivých druhů, které pak jenom jednoduše spojíme dohromady a zavážeme motouzem. Pokud budeme volit kytice jen ze dvou nebo tří druhů, potom tato alternativa odpadá. Nádherná je například kytice z levandulí a růžových růží, tyto druhy kvetou souběžně a tak je i sušíme.
SUŠENÍ
Kytice dle svého vkusu vytvoříme, svážeme velmi pevně, protože jinak by se vám po usušení mohla vazba uvolnit, pověsíme na vhodné místo, buď ven do stínu nebo doma. Po několika dnech se z květů vypaří voda a začínají schnout, kytice je dokonale usušená asi za týden, podle zvoleného materiálu.
Kytice ze sušených bylinek zpříjemní každý váš den nevšedním zážitkem a pokud si dáte jednu z nich na noční stolek nebo oblíbené místo, kde rádi odpočíváte, nádherná vůně bylin přispěje k lepšímu usínání i dokonalejšímu relaxování.
KvětinyExpres.cz