Obřadní síň Olšany
Hledáte způsob, jak se důstojně rozloučit se svými nejbližšími? Obřadní síň Olšany může být vhodnou možností.
K historii pohřbívání na Olšanech
Olšany se do centra pozornosti Pražanů dostaly v nelehké době koncem 17. století. Tehdejší majitel Jakub Štika prodal pražské obci staroměstské svůj pozemek, neboť bylo nutné zde pohřbívat četné zemřelé, kteří v Praze zůstávali po tehdy propuknuvší morové epidemii. Právě tato neradostná etapa historie české metropole položila základ rozsáhlých hřbitovů. Rozhodnutím císaře Josefa II. byl navíc morový hřbitov přeměněn na veřejný, neboť panovník zakázal v roce 1786 pohřbívat uvnitř Prahy. To vedlo k založení celé řady městských hřbitovů, jako byl například ten Malostranský nebo Břevnovský. Jednotlivé hřbitovy byly následně začleněny k Pohřebnímu ústavu hlavního města Prahy, který vznikl v roce 1911. Důležitým mezníkem v historii pražského pohřebnictví se stal zákon z roku 1919, který umožnil zpopelňování zemřelých. Město potřebovalo proto urychleně vlastní krematorium. Návrhy na lokalitu byly různé, padaly zmínku o Vyšehradu nebo novém Ďáblickém hřbitově. Nakonec tak bylo rozhodnuto o jeho provizorním vybudování v obecní kapli Olšanských hřbitovů, což je nynější Nová obřadní síň.Olšanské krematorium tak bylo tím vůbec prvním, které bylo v Praze vybudováno. Vzniklo v jihovýchodní části Olšanských hřbitovů na rohu ulic Vinohradská a Jana Želivského. Opět zaniklo v době, kdy byla vybudováno Krematorium Strašnice, které lépe kapacitně vyhovovalo. Od roku 1932 tak byla budova opět přetvořena na Obřadní síň a došlo k ukončení kremací.
Velká obřadní síň Strašnice
Velká obřadní síň ve Strašnicích v provozu stále, aktuálně jakožto součást krematoria Strašnice. Nachází se vedle Vinohradského hřbitova. Vzhledem k velikosti strašnického krematoria zabírá i Velká obřadní síň jakožto dominantní prostor plných 450 m². Obřadní síň pojme 200 hostů, z toho nabízí přibližně 60 míst je určeno k sezení. Součástí vybavení síně je katafalk, stálá květinová výzdoba, elektrické svíce i instalované místo pro řečníka. Hudbu lze zvolit reprodukovanou, ale také živou.
Malá obřadní síň Strašnice
Malá obřadní síň byla ve strašnickém krematoriu vybudována dodatečně jakožto místo pro obřady s menším počtem osob. Nejčastěji se jedná o rozloučení konaná pouze v úzkém rodinném kruhu. Nazývá se též Baxova na paměť JUDr. Karla Baxy, který byl přítomen u slavnostního otevírání celého krematoria. Tento pražský primátor v historii Prahy zanechal stopu jako nejdéle v této funkci působící činitel a současně propagátor myšlenky zpopelňování.
Nová obřadní síň Olšany
Nová obřadní síň na Olšanech smuteční hosty vítá do současnosti. Díky své velikosti ji lze doporučit především pro poslední rozloučení komorního charakteru včetně obřadů církevních. Pojme přibližně 100 hostů, z toho asi 40 sedících.Vybavení síně čítá katafalk, květinovou výzdobou a šest elektrických svící. LCD obrazovka umožňuje realizovat vzpomínku na zesnulého taktéž moderní formou promítání vizuálního obsahu (fotografie a videa). To lze doplnit též hudbou, ať již vybranou z katalogu, případně vlastní připravenou rodinou a blízkými na flash disku.
Ústřední obřadní síň Olšany
Ústřední obřadní síň na Olšanských hřbitovech nachází na Olšanském hřbitově vlevo od hlavní brány na ulici Vinohradská. Nabízí kapacitu celkem 100 míst.
Prostor poskytuje důstojné a intimní zázemí pro poslední rozloučení. Síň disponuje vkusnou květinovou výzdobou, šesticí elektrických svící a zvlášť instalovaným místem pro řečníka, který pochopitelně může být profesionální, ale lze volit i smuteční řeč pronesenou některým z nejbližších lidí zesnulého. Síň je vybavena dvěma obrazovkami. Během obřadu je tak možné podle volby pozůstalých promítnout rovněž fotografie nebo videa jakožto zvláště osobní připomínku na zemřelého.
Team KvětinyExpres.cz