• +420 605 295 636

Rozvoz květin ve vybraných městech od 1000 Kč zdarma.

Svátky Helloween, svatí a Dušičky

Helloween 31.října
Všichni svatí 1.listopadu
Dušičky 2.listopadu

 

Helloween

Slaví se každoročně poslední říjnový večer, tedy vždy 31. října.
Tento svátek má kořeny v prastaré tradici dávných Keltů, kteří se loučili s létem a slavili příchod nového roku přesně tento den. Noc, která lámala říjen a listopad, nesla název Samhain podle keltského boha Samhaina který byl podle víry starých Keltů pánem mrtvých. V noci probíhaly bujaré oslavy, všude hořely obrovské ohně, lidé si na sebe brali převleky, aby se chránili proti zlým duchům. Věřili, že duchové zemřelých mohli být tuto noc buď nápomocní přátelům nebo nepřátelům škodící. Ohně měly duším zemřelých svítit na cestu do světa. Za úsvitu bůh mrtvých duše zemřelých odvedl zpět do říše duchů. Svátek se slaví v anglosaských zemích, tento svátek se ale začíná slavit i u nás v ČR. Nejčastější dekorací na Helloween je dýně, z které se vyřezávají různé strašidelné obličeje v kterých se zapalují svíčky. Děti ale i dospělý se převlékají do strašidelných kostýmů a chodí koledovat, nejrozšířenější svátek v těchto zemích (Amerika, Kanada, Velká Británie, Irsko, Nový Zéland, Austrálie)

Dekorace na Helloween

dyne Helloween

Všichni svatí

Tento svátek slaví všichni křesťané - západní křesťanství slaví svátek všech svatých v tento den, tj. 1. listopadu, východní křesťané, kteří užívají většinou Juliánský kalendář slaví první neděli po letnicích. je to den, kdy se připomínali světci a mučedníci. Do křesťanské kultury byl tento den začleněn až v 7. století. V dnešní době se Svatí slaví v římskokatolické i pravoslavné církvi, v mnoha zemích je tento den státním svátkem a dnem volna. Svátek všech svatých, neboli slavnost všech svatých připomíná všechny svaté, nikoli pouze ty, kteří byli oficiálně kanonizováni.

angel-4538188__340

Dušičky

Jsou svátkem všech zemřelých, který pamatuje na všechny zesnulé, dušičky připadají na 2. listopadu. Samotné zavedení svátku všech zesnulých je spojeno s osobou opata Odila, který byl představeným řádu sv. Benedikta ve francouzském Cluny. Podoba původní tradice souvisí s katolickou vírou v očistec, kam odchází duše zemřelých, aby se zde očistily od méně závažných hříchů. V den Dušiček tak mohly být tresty zemřelých zmírněny modlitbou nebo různými milosrdnými skutky. Podle lidové tradice v předvečer svátku „dušiček“ vystupují duše zemřelých na jednu noc z očistce, kde v plamenech pykaly za své hříchy. V Čechách v ten večer plnil hospodář lampu máslem místo oleje, aby si dušičky mohly popáleniny způsobené očistcem natřít máslem. Okolo 19 století lidé začínají více dekorovat hroby, v Česku se pokládají sušené věnce, řezané ale i hrnkové květiny a zapalují se svíčky za zemřelé, tímto pietním aktem vzpomínáme na naše blízké které máme v srdci, věřící přidávají modlitbu za zemřelé.

Dekorace Dušičky

dusicky-5895544__340

Při poskytování služeb nám mohou pomáhat soubory cookie. Plně respektujeme nastavení vašeho prohlížeče. Chcete-li cookie vypnout, učiňte tak ve vašem prohlížeči.

Platební metody