• +420 605 295 636

Rozvoz květin ve vybraných městech od 1000 Kč zdarma.

Smuteční řeč

Smuteční řeč je součástí pohřebního obřadu. Kdo ji vlastně pronáší a co by takový proslov měl obsahovat?

Kdo a jak pronáší smuteční řeč

Smuteční řeč bývá pronášena přímo ve smuteční síni, eventuálně až na hřbitově v okamžiku ukládání rakve do hrobu. Proslov je možnou součástí obřadu, avšak nikoli povinnou. Je na vůli pozůstalých, eventuálně na přímém přání zemřelého, jak bude celý obřad koncipován.

Vůle zesnulého by měla být prvořadá a je vhodné ji respektovat. Jestliže se však nejbližší rodina a přátelé musejí vyrovnávat s nenadálou ztrátou, je sestavení pohřbu na nich. U jednodušších obřadů se tak řeč vynechává a pohřeb bývá doprovázen pouze hudbou.

Jestliže smuteční proslov planujete, pronášet ji může kdokoli z nejbližšího okruhu zemřelého nebo profesionální řečník, třeba kněz. Obě možnosti mají své přednosti. Profesionální řečník je skutečným profesionálem i v takto vypjatém momentu.

 

smutecni rec

 

Řečník

Řečník si tak může základní osnovu pro řeč vytvořit sám, poté se do projevu dosazují konkrétní fakta. To řadě pozůstalých nevyhovuje, neboť jim takový projev nepřipadá dostatečně osobní. Smuteční řeč lze rovněž napsat „na míru“, pozůstalí pak podklady řečníkovi předají a ten si případně promluvu upraví tak, aby zněla z jeho úst přirozeně.

Pohovořit však na pohřbu může i kdokoli z nich, eventuálně i přímo ten, koho si zemřelý v závěti sám ustanovil. Tento řečník může do proslovu vnést četné osobní zkušenosti a zavzpomínat na zesnulého zcela jedinečným způsobem. Klade to však na něj skutečně velké nároky. Celá řeč by měla být srozumitelná pro posluchače, pasáže by se neměly opakovat a mělo by být zřetelné, co se mluvčí snaží sdělit. To je pro nezkušené řečníky skutečně těžké.

 

Rodina

Zachovat je potřeba především důstojnost. Obsah smuteční řeči má rovněž být prostý jakýchkoli klišé. Je vhodné na zesnulého vzpomenout s láskou a respektem. Žádná závazná pravidla pro vhodnou smuteční řeč z pohledu etikety nicméně neexistují, vždy záleží také na vztazích v rodině a na tom, jaký osobní náhled vnese do situace samotný řečník v souvislosti se vztahem k zemřelému.

Právě okruh nejbližších lidí disponuje nicméně výraznějším citem pro situaci a ví, kdy je vhodné například smuteční řeč i mírně odlehčit humorem. Úskalí tkví zejména v tom, že emocionálně vypjatý okamžik může i poměrně precizně připravenou smuteční řeč zcela přehlušit a řečník může mít problém vyjádřit myšlenky tak, jak původně zamýšlel, případně je nebude schopen vyslovit vůbec.

 

Kněz

Je tak na zvážení rodiny, komu tento zodpovědný úkol ve výsledku bude při obřadu svěřen. V tuzemských podmínkách to není vyloženě častou zvyklostí, nicméně úlohu smutečního řečníka může zastat taktéž kněz. Forma smuteční řeči může být obdobná jako u profesionálního řečníka, nicméně duchovní rámec může pro pozůstalé být určitou formou útěchy.

 

Ukázka smutečních kytic

 

Team KvětinyExpres.cz

Při poskytování služeb nám mohou pomáhat soubory cookie. Plně respektujeme nastavení vašeho prohlížeče. Chcete-li cookie vypnout, učiňte tak ve vašem prohlížeči.

Platební metody