• +420 605 295 636

Rozvoz květin ve vybraných městech od 1000 Kč zdarma.

Aspidistra

Aspidistra, známá také jako kořenokvětka nebo lidově "želví květ", je rod trvalých bylin z čeledi chřestovitých (Asparagaceae). Tato rostlina pochází z východní Asie, konkrétně z Japonska a Číny. Aspidistra je ceněna pro svou nenáročnost a schopnost prospívat i v méně ideálních podmínkách, což z ní činí ideální pokojovou rostlinu.

Charakteristika

Listy: Velké, tmavě zelené, lesklé a kopinaté listy vyrůstají přímo z podzemního oddenku. Listy mohou být dlouhé až 60 cm a široké 10 cm.

Květy: Květy jsou malé, nenápadné a rostou přímo u země. Jsou zvonkovitého tvaru, obvykle fialové nebo hnědé, a často skryté pod listy.

Růst: Roste pomalu a vytváří husté trsy listů. Může dosáhnout výšky až 60 cm.

Pěstování a péče

Aspidistra je známá svou odolností vůči různým podmínkám, což z ní činí oblíbenou rostlinu pro začátečníky i zkušené zahradníky.

Světlo: Preferuje stín až polostín. Snáší i nízké úrovně osvětlení, což ji činí ideální pro místa s omezeným přístupem k přirozenému světlu.

Teplota: Roste dobře při teplotách mezi 10-24 °C. Může snést i krátkodobé vystavení nižším teplotám, ale je citlivá na mráz.

Vlhkost: Snáší suchý vzduch, což z ní činí vhodnou rostlinu pro vnitřní prostory s ústředním topením.

Zálivka: Zálivka by měla být pravidelná, ale mezi zálivkami by měla půda mírně vyschnout. Přemokření může vést k hnilobě kořenů.

Substrát: Preferuje dobře propustnou, humózní půdu. Vhodná je směs pro pokojové rostliny s přídavkem perlitu nebo písku pro zlepšení odvodnění.

Hnojení: Není náročná na hnojení. Během vegetačního období (jaro a léto) je vhodné přihnojovat jednou měsíčně vyváženým tekutým hnojivem.

Význam

Aspidistra je oblíbená jako dekorativní pokojová rostlina díky své odolnosti a atraktivnímu vzhledu. Často se používá v interiérovém designu a kancelářských prostorech, kde jiné rostliny nemusí dobře prosperovat.

Zajímavosti

Aspidistra byla populární v viktoriánské éře, kdy byla často pěstována v temných interiérech domů.

Je známá jako "cast iron plant" nebo "želví květ" kvůli své mimořádné odolnosti vůči zanedbání a nepříznivým podmínkám.

Květy Aspidistry jsou opylovány plži, což je v rostlinné říši poměrně neobvyklé.

 

Při poskytování služeb nám mohou pomáhat soubory cookie. Plně respektujeme nastavení vašeho prohlížeče. Chcete-li cookie vypnout, učiňte tak ve vašem prohlížeči.

Platební metody