• +420 605 295 636

Rozvoz květin ve vybraných městech od 1000 Kč zdarma.

Jak pěstovat Amarylis, Hvězdník

Pěstování Amarylisu a výsadba

Amarylis, také známý jako hvězdník, je krásná květina původem z tropických oblastí Jižní a Střední Ameriky. Amarylis patří do čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae) a rodu Hippeastrum.

Hvězdník má velké květy ve tvaru zvonu, které rostou na dlouhých stoncích a mohou být různých barev, včetně červené, růžové, bílé, oranžové a žluté. Květy Amarylisu mají šest okvětních lístků, které jsou podobné vzhledem jako narcisy. Květy amarylis jsou obvykle velmi nápadné a mají velmi intenzivní vůni.

Amarylis je oblíbený jako pokojová rostlina, které mohou kvést od pozdního podzimu až do jara. Tyto rostliny jsou také velmi populární jako řezané květiny do váz. Amarylis vyžadují plné slunce nebo jasné, filtrované světlo a dobře propustnou půdu. Amarylis se také často využívají v aranžování květin a dekoracích během vánočních svátků a adventu.

 


Bez zářivých květů Amarylisu není vánoční aranžmá úplné. Tato Vánoční květina naštěstí patří k nejjednodušším květin na pěstování a jsou vynikajícími dlouhodobými pokojovými rostlinami. V zimě je můžete pěstovat v interiéru a vytvořit z nich úžasné dekorace, v létě je pak můžete přesunout ven na vaši terasu nebo balkón. V teplejších oblastech jsou Hvězdníky/Amarylis spokojené venku po celý rok a září barvami. Řezaný Amarylis vydrží neuvěřitelně dlouho ve vaší váze, cca 14 a více dnů.

Amarylis


Kde vysadit Amarylis/ Hvězdník
Ať už pěstujete v interiéru nebo venku, je nutné najít místo s dostatkem jasného světla nebo malým stínem. Těmto úchvatným rostlinám se daří v dobře propustné půdě s přidáním písku, nevadí mu menší vlhkost a suchý vzduch, v interiéru se mu dobře daří u topení. Pokud jsou místnosti ve vašem domě příliš tmavé, mějte Amarylisy u dobře osvětleného parapetu, aby kvetly co nejatraktivněji, doporučená teplota 21 až 25 stupňů celsia.

 

Kdy vysazovat Amarylis/ Hvězdník
Cibulky Amaryllis se obvykle vysazují a přesazují od listopadu do konce dubna, v závislosti na konkrétní odrůdě a vašem klimatu. Zatímco venku rostou spokojeně od jara od podzimu, kde teplota nesmí spadnout pod 10 stupňů celsia, v interiéru se tu daří během Vánočních svátků, kdy můžou začíst kvést. Vegetační klid Amarylisu podzim a zima, kdy můžeme začít rostlinu přihnojovat, podle výsadby a teploty může Amarylis začíst kvést za 1 až 3 měsíce. Na jaře přirozeně vykvetou a vytvoří velkolepou podívanou, v období Vánočních svátků je lze podpořit k opětovnému rozkvětu. Když je v zimních měsících venku všechno šedivé, květy Amaryllis poskytnou dokonalý barevný nádech, barvy květů (tmavě rudá, červená, bílá, červená až do oranžové barvy)

 

Jak vysadit Amarylis/ Hvězdník
Pro venkovní výsadbu v krajině najděte pro Amarylis slunné místo a ujistěte se, že je půda dobře propustná a mezi jednotlivými cibulkami je prostor 10 cm.
Pro výsadbu do nádob vyberte květináč, která je jen o 1-2" širší a o několik centimetrů vyšší než cibule Amarylisu, protože preferují těsné umístění. Pokud sázíte více cibulí do jedné nádoby, ujistěte se, že mezi každou cibulí a stěnou nádoby je centimetr místa.Cibulku zasaďte špičatým koncem směrem nahoru a horní centimetr cibulky nechte odkrytý nebo nezakrytý zeminou.

 

Amarylis pěstování/ Hvězdník
Zalévejte střídmě, dokud nezaznamenáte, že se na vrcholu objevuje nový, zelený růst. Od tohoto okamžiku udržujte půdu přibližně stejně vlhkou jako vyždímaná houba. Každých několik dní květináče otočte, aby stonky rostly rovně. Když se všechny květy na stonku otevřou a odkvetou, odřízněte stonky. Po odkvětu rostliny ponechte listy na místě a udržujte půdu vlhkou, aby se cibule mohla obnovit pro další sezónu květů. Během zimy v  použijte mulč z borové kůry, abyste cibulky ochránili před cykly mrazu a tání, a na jaře mulč odstraňte. Cibulky na další sadbu skladujte na chladném, tmavém a suchém místě při teplotě 8-15 °C po dobu nejméně 8 týdnů.

 

Doufáme že tyto informace o pěstování Amarylisů vám byli užitečné. Team KvětinyExpres.cz

 

Galerie

Při poskytování služeb nám mohou pomáhat soubory cookie. Plně respektujeme nastavení vašeho prohlížeče. Chcete-li cookie vypnout, učiňte tak ve vašem prohlížeči.

Platební metody