• +420 605 295 636

Rozvoz květin ve vybraných městech od 1000 Kč zdarma.

O růžích

Růže jsou fascinující květiny, které mají dlouhou historii spojenou s lidskou kulturou a emocemi. Zde je několik zajímavých informací o růžích.

Růže mají mnoho barev ale nejsou modré (modré růže jsou bílé růže které jsou obarvené), tady pro vás máme další fakta o růžích! Většina lidí si růže spojuje s láskou a Valentýnem, ale tyto nádherné řezané květiny (růže) jsou více než valentýnská květina. Růže jsou symbolem lásky a krásy. Červená růže je tradičním symbolem lásky a vášně, zatímco bílá růže symbolizuje nevinnost a čistotu.

ruze na taliri

Růže přicházejí v ohromující řadě tvarů, velikostí a odstínů, což z nich činí skutečně různorodou květinu a oblíbenou po celém světě. Existuje více než 200 druhů růží, které rostou jako keřovité a řezané rostliny.  Jestli někdy půjdete rozkvetlou zahradou kde budou růže růst (nezapomeňte je zastavit a přivonět si). Některá překvapivá fakta o růžích vám mohou poskytnout nový pohled na tuto královnu mezi květinami.

 

Růže jako jedna z nejstarších květin

Není divu, že růže jsou v literatuře a hudbě odkazovány po celá staletí. Archeologové objevili růžové fosílie, které se datují 35 milionů let. Ještě šokující je, že nejstarší žijící růže je stará 700 let. Tato působivě trvalá růže roste na zdi v Hildesheimské katedrále v Německu

 

puget ruzi

 

Růže jako jídlo a dekorace v kuchyni

Růže nejsou jen hezké ve váze nebo v kyticích a květinových aranžmá, růže se dají se použít i jiným způsobem. Jak využít růže v gastronomii? Jejich okvětní lístky jsou jedlé a růžová voda (vyrobená z namáčení okvětních lístků ve vodě) se často přidává do želé nebo džemů nebo se používá jako příchuť v indických a čínských pokrmech. Šípek je označení pro plod růže (růže šípková, latinsky rosa canina) jde o bobulovité ovoce zvané šípky. Ovoce může být oranžové, červené, tmavě purpurové nebo dokonce černé. Šípky jsou nabité vitamínem C a lze je použít do koktejlů nebo je sušit a vytvořit osvěžující čaj. Léčí nemoci močových cest, zlepšuje stav vlásečnic, posiluje organismus. 

 

ruze v kuchyni

 

Voní jako růže, růže v parfémech

Znáte to přísloví: voní po růžích. No, růže pro tuto přísloví nebyly vybrány náhodou; jejich nádherná vůně je oblíbenou květinovou vůní a dokonce se používá v mnoha dámských parfémech. Konkrétně růžový olej je po staletí důležitou složkou v parfémovém průmyslu. Proces získávání růžového oleje z květů vyžaduje obrovské množství růží; z dvou tisíc růží se vyrobí jen jeden gram oleje.

 

kvetiny a perfemy

 

Barvy růží a jejich význam

Pokud nemáte zájem o klasickou červenou růži, která se objevuje v romantických filmech, máte štěstí; existuje více než 10 krásných barev růží, všechny se specifickým významem. Kromě červených růží symbolizujících lásku a romantiku vyzařují růžové růže milost a eleganci. Žluté růže představuje přátelství a veselost. Bílé růže znamenají sympatie, a proto je můžete často vidět na pohřbech. Bílé růže však mohou také představovat čistotu, spiritualitu a nevinnost. Pro vaši další gratulační kytici (třeba pro absolventa nebo nového zaměstnance) nabídněte oranžové růže. Představují nadšení. U nás najdete všechny zmíněné barvy růží zde.

Při poskytování služeb nám mohou pomáhat soubory cookie. Plně respektujeme nastavení vašeho prohlížeče. Chcete-li cookie vypnout, učiňte tak ve vašem prohlížeči.

Platební metody