• +420 605 295 636

Rozvoz květin ve vybraných městech od 1000 Kč zdarma.

Pivoňky, Paeonia

Pivoňky jsou nádherné jarní květiny známé svou nevšední vůní a krásnými odstíny růžové, červené, bílé a žluté barvy. Pivoňky symbolizují romantiku, prosperitu a štěstí, a proto jsou i oblíbenými svatebními květinami. Tyto nádherné květiny mohou při správné výsadbě a péči kvést až 100 let. Pivoňky jsou všestranné květiny. Vypadají úchvatně na zahradě nebo jako dekorativní akcent v domácnosti. Jsou také oblíbenou volbou jako svatební květiny. Ať už je použijete jakkoli, určitě všechny zaujmou.

pivonka v ruce

Řezané pivoňky jsou obdobné jako pivoňkové růže a ve svatebních kyticích jsou stejně oblíbené jako hortenzie. Jedná se o krásné kytice / aranžmá. Mezi nejoblíbenější pivoňky patří druh pivoňky - Sarah Bernhardt, Paeonia lactiflora. Pro svou krásnou narůžovělou barvu, velký květ a vůni. Tu v naší kategorii naleznete také. Zde jen je potřeba hlídat čas, kdy začíná sezóna pivoněk, našim registrovaným zákazníků posíláme newsletter.

kytice pivonek Sarah Bernard

 

Nejčastěji to je mezi červnem a srpnem. Pivoňky bereme i od českých farmářů z Moravy. Zde je jedná také o tento druh Sarah Bernhardt. Ty nám v sezónně zaváží 1x týdně. Pivoňky vypadají krásně nejen na zahradě, ale dodají elegantní a ženský nádech také jako řezané květiny a kytice Pivoněk ve vašem domě.

 

 

Kde koupit Pivoňky, ukázka Pivoněk a kytice Pivoněk z našeho květinářství 

Druhy pivoněk

Pivoňky jsou vytrvalé květiny, které se vyskytují ve třech hlavních odrůdách: bylinné (keřové), stromkové a křížaté.

Pivoňky keřové

Keřové pivoňky neboli bylinné pivoňky jsou rostliny nenáročné na údržbu, které mohou na stejném místě prospívat více než 50 let. Vyžadují málo vody a přirozeně odolávají většině škůdců. Mezi oblíbené odrůdy patří Paeonia officinalis a Paeonia lactiflora.

Pivoňky stromkové

Pivoňka stromová neboli paeonia suffruticosa kvete v dubnu a květnu a pochází z Číny. Stonky pivoňky stromové zůstávají nad zemí po celý rok a vytváří mnohem větší květy než ostatní odrůdy. Dosahují až 10 cm v průměru.

Pivoňky křížaté

Pivoňky křížaté jsou křížencem pivoňky bylinné a pivoňky stromkové. Tento hybrid kvete později v červnu. Běžně se vyskytuje jako obruba v zahradách díky atraktivnímu květu a nižší výšce než ostatní odrůdy.

Pěstování pivoněk

Pivoňky jsou květiny nenáročné na údržbu, které jsou krásným doplňkem každé zahrady. Pokud jsou vysazeny ve správných podmínkách, měly by vykvést během několika let od vysazení.

peonies-dew-after-rain-beautiful-flowers

Kdy pivoňky vysazovat

Pivoňky by se měly vysazovat na podzim, ideálně od konce září do října. V teplejších oblastech jihu by se měly vysazovat ještě později. Pokud jsou pivoňky vysazeny na jaře, nemusí prvních několik let kvést. Jejich výsadba přibližně šest týdnů před prvními mrazy jim umožní usadit se a přežít chladnější zimní teploty.

Světlo

Pivoňky by měly být vysazeny na místě, kde je plné slunce. Měly by mít pět až šest hodin plného slunečního světla denně. Na druhou stranu, příliš mnoho slunečního světla může být také škodlivé, proto zajistěte, aby byly vysazeny na místě, které má odpolední stín.

Zalévání Pivoněk

Během růstu pivoněk se doporučuje, aby dostávaly každý týden jeden centimetr vody. Dbejte na to, aby půda nedostávala příliš mnoho vody a nebyla přemokřená.

Půda

Pivoňky by měly být vysazeny do půdy, která dobře odvádí vodu a je bohatá na organické látky. Půda by měla mít neutrální pH. Pokud půda postrádá živiny, přidejte pomalu se uvolňující organické hnojivo.

Umístění

Pro výsadbu pivoněk na zahradě najděte místo s dobrou cirkulací vzduchu a plným sluncem. Měly by být chráněny před silnými větry a měly by být vysazeny stranou od ostatních stromů a keřů, aby nemusely soupeřit o potravu a vodu.

Nemoci pivoněk

Pivoňky jsou náchylné k botrytidě, houbovému onemocnění, které je běžné ve vlhkých obdobích. To způsobí, že pivoňka opadá nebo zvadne. Chcete-li botrytidě zabránit nebo ji vyléčit, odstraňte napadené místo odumřením rostliny a zajistěte, aby půda rostliny měla dobrou drenáž a proudění vzduchu.

Pokud si všimnete kroucení listů, může to být známka stresu. Toto může být způsoben nedostatkem vody, virem nebo neobvyklým počasím. Pokud k němu dojde, upravte péči tak, abyste problém odstranili, a sledujte jej.

Na poupatech pivoněk se často vyskytují mravenci, kteří lezou po jejich sladkém nektaru. Tito mravenci nepředstavují pro rostlinu nebezpečí a lze je nechat na pokoji.

Tipy pro péči o pivoňky

Po zasazení pivoňky potřebují nějaký čas na to, aby se rozvinuly. Tato odrůda květin je nenáročná na údržbu a může se jí dařit, i když je zanedbávána, ale měli byste mít na paměti některé tipy pro péči o pivoňky.

Jakmile květy odkvetou, odrhněte rostlinu, aby květy v následujícím roce opět vyrostly.

Pivoňky není třeba stříhat, pokud nejsou poškozené nebo nemocné. Pivoňky není třeba dělit, pokud jich nechcete vysadit více.

Jednou týdně pivoňky důkladně zalévejte, ale dbejte na to, abyste je nepřelévali.

Určitě Vám Vaše zahradní pivoňky udělají velkou radost i ve váze.

 

Pokud nemáte možnost si pivoňky vypěstovat, můžete navštívit naše květinářství Praha Strašnice kde pivoňky prodáváme od dubna do června. Nabízíme více druhů a barev Pivoněk, určitě si je vyberete Pivoňky do vázy nebo v kombinaci míchané kytici.

 

Prodej Pivoněk s rozvozem domů nebo kanceláře, vaše KvětinyExpres.cz

Galerie

Při poskytování služeb nám mohou pomáhat soubory cookie. Plně respektujeme nastavení vašeho prohlížeče. Chcete-li cookie vypnout, učiňte tak ve vašem prohlížeči.

Platební metody